Polacy oszczędzają dzięki nietypowej porównywarce cen

Puls Biznesu

​O projekcie, w który jesteśmy zaangażowani napisał Puls Biznesu.

Najwięcej pieniędzy Polacy wydają na produkty pierwszej potrzeby tj. żywność czy środki czystości – według danych GUS pochłaniają one miesięcznie prawie 30% domowych budżetów. By oszczędzić na codziennych zakupach, ponad 75% rodaków szuka okazji i rabatów oraz ogląda gazetki z promocjami sklepów tradycyjnych.

Jak wynika z raportu „Sprytne zakupy Polaków 2016” trzy czwarte konsumentów przy zakupie produktów kieruje się głównie ich ceną. Prawie wszyscy Polacy korzystają z różnych rozwiązań, które wspomagają rozsądniejsze zakupy. Najpopularniejszym jest przeglądanie ofert w Internecie oraz korzystanie z niższych cen w sklepach internetowych. Jednak produkty pierwszej potrzeby, w szczególności żywność, konsumenci wolą kupować w sklepach stacjonarnych.

„Klienci chcą samodzielnie wybierać produkty spożywcze, żeby mieć pewność, że mięso będzie świeże, a owoce niepoobijane. Trudno jednak każdego dnia porównywać ceny we wszystkich sklepach w okolicy, dlatego stworzyliśmy serwis Alleceny.pl - pierwszą w Polsce porównywarkę, która pozwala śledzić ceny żywności i produktów codziennych sprzedawanych zarówno tradycyjnie, jak i online” – wskazuje Adam Rzepkowski, dyrektor zarządzający w Alleceny.

Platforma skupia się wyłącznie na produktach codziennego użytku kupowanych do domu - tj. żywność, suplementy diety, chemia gospodarcza, alkohol i kosmetyki - które w danym czasie są w promocji. Na tle innych porównywarek wyróżnia się tym, że pozwala w jednym miejscu śledzić promocje cenowe oferowane przez sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne. Dodatkowo umożliwia porównanie promocji między sieciami handlowymi, ponieważ – jak się okazuje - nie każda promocja jest gwarancją najkorzystniejszej ceny.

„Różnice w cenach promocyjnych tych samych produktów w różnych sklepach sięgają czasami nawet 100%. Kupujemy produkt na promocji za 14 zł, a w sklepie obok ten sam produkt z promocyjnej gazetki kosztuje 7-8 zł. Porównywanie przez nasz serwis ofert różnych sklepów tradycyjnych i internetowych pozwala konsumentowi sprawdzić, czy dane promocje bronią się na tle konkurencji. Nasz użytkownik dostaje jasną informację, gdzie wybrany produkt jest w danym czasie w najniższej cenie” – wyjaśnia Rzepkowski.

Serwis porównuje obecnie 400 tys. produktów z prawie 600 sklepów internetowych i 50 sieci handlowych, wśród których znajdują się m.in. takie marki jak Biedronka, Lidl, Auchan Direct czy internetowy sklep Tesco. „Dla porównania na półkach w Biedronce lub Lidlu znajduje się do 10 tys. produktów, a w hipermarkecie – do 100 tys. produktów. To pokazuje, jak ogromną bazą danych dysponujemy” – mówi Paweł Dziennik, dyrektor działu IT Alleceny.

Zespół Alleceny.pl co tydzień analizuje kilkadziesiąt gazetek promocyjnych z sieci handlowych i zamieszcza w porównywarce informacje o cenach ok. 10 tysięcy produktów będących w danym tygodniu w promocji. W przypadku produktów sprzedawanych przez sklepy stacjonarne wskazuje użytkownikowi najbliższą mu lokalizację, w której dokona najkorzystniejszych zakupów.

„Uruchomiliśmy też usługę umożliwiającą tworzenie listy zakupowej, by użytkownik miał w jednym miejscu ulubione produkty i był na bieżąco informowany za pośrednictwem e-maila o tym, czy któryś z nich jest aktualnie w promocji i gdzie kupi go najtaniej” – dodaje Dziennik.

Platforma powstała 5 lat temu i od tego czasu dynamicznie się rozwija. Od początku funkcjonowania skorzystało z niej już prawie 5 mln Polaków. W zeszłym roku została nagrodzona Laurem Eksperta za nowoczesną usługę odpowiadającą na potrzeby konsumentów.

Twórcy serwisu współpracują również z producentami i sieciami handlowymi, oferując im panel analityczny Alleceny Analytics. W bazie danych umieszczonych jest prawie pół miliona cen promocyjnych, które pozwalają na dokładne analizy 200 tys. produktów - w jakiej sieci handlowej, w jakiej cenie i kiedy pojawiały się na promocji oraz jak kształtują się ich ceny w Internecie. Istotnym elementem analiz są prezentowane w panelu zachowania konsumentów odwiedzających portal, czyli np. rankingi popularności produktów, marek i sieci handlowych czy zagregowane dane prezentujące ścieżki zakupowe klientów przed ostatecznym wyborem produktu lub sklepu.

„Jest to ciekawe rozwiązanie dla handlowców i producentów z branży FMCG, którzy są zainteresowani śledzeniem zachowania i preferencji zakupowych klientów, by na ich podstawie planować działania zwiększające sprzedaż” – przekonuje Adam Rzepkowski.

Dynamiczny rozwój serwisu i doceniana przez konsumentów użyteczność usługi zostały dostrzeżone przez duże międzynarodowe firmy. Obecnie twórcy Alleceny.pl prowadzą z potencjalnymi inwestorami negocjacje dotyczące współpracy przy planowanej ekspansji na rynki Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.