Trzecia edycja konkursu „Kodować każdy może”

Uczniowie ze szczecińskich podstawówek pokażą, że naukę programowania warto zacząć od najmłodszych lat. Zmierzą się z zadaniami, polegającymi na tworzeniu skryptów w języku Scratch.

Konkurs „Kodować każdy może” odbędzie się w Szczecinie już po raz trzeci. Każde z dzieci dostanie do wykonania zadanie. Oceniane będzie wykonanie i czas. Poza pracą indywidualną, odbędzie się również, tak ważna w naszych czasach, praca zespołowa. W drugiej części konkursu uczestnicy zostaną podzieleni na zespoły i wspólnie będą tworzyć skrypt na określony temat. Konkurs organizuje Szkoła Podstawowa nr 48.

Dzieci programować będą w języku Scratch. Jest to język programowania do nauczania dzieci i młodzieży w sposób wizualny. Język programowania ma kształt puzzli, które dziecko układa w odpowiednim porządku, tworząc interaktywną animację, historyjkę czy multimedialną prezentację.

Jak dodaje Paweł Dziennik, którego firma zatrudnia ponad 20 programistów i cały czas dynamicznie się rozwija, wykonując projekty dla dużych światowych marek, programowanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka – uczy logicznego myślenia, zdolności analizy i rozwiązywania problemów – to także nauka samodzielności i kreatywności. Nie każde dziecko musi zostać programistą, ale umiejętność programowania na pewno przyda się w świecie, który zdominowała technologia.

Na rynku jest organizowanych wiele kursów, praktyk i konkursów dla młodzieży, ale wciąż mało dla dzieci w wieku szkolnym. Trzeba podkreślić, że w krajach wysoko rozwiniętych wspiera się naukę programowania już od najmłodszych lat. Dobrym rozwiązaniem byłoby upowszechnienie tej umiejętności, wprowadzając lekcje programowania jako oddzielnego przedmiotu w szkole - mówi Paweł Dziennik, CEO w szczecińskiej firmie Magnetic Point, firmie, która patronuje wydarzeniu.

Patronem wydarzenia będzie jak zawsze Wydział Informatyki ZUT, a głównym organizatorem Szkoła Podstawowa nr 48. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest Pani Anna Rakowska oraz dziekan Wydziału Informatyki dr hab. Inż. Jerzy Pejaś i dyrektor SP 48 Pani Iwona Górska.

Konkurs odbędzie się 24 lutego na Wydziale Informatyki Szczecińskiego Uniwersytetu Technologicznego.